امروز : سه شنبه, 24 مهر 1397
اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی كُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیل

حمله عربستان به يمن؛ اهداف، انگيزه‌ها و پيامدها


حمله عربستان به يمن؛ اهداف، انگيزه‌ها و پيامدها

حمله عربستان سعودی، آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس به یمن/ تعداد شهدا به ۲۵ نفر رسید/ انصارالله: با قدرت پاسخ می‌دهیم

مقدمه

 

هم‌زمان با مذاکرات هسته‌اي بين ايران و گروه 1+5 غربي در لوزان سوئيس حمله عربستان‌ سعودي به همراه ائتلافي از نُه کشور به يمن اتفاق افتاد که در نوع خود معنادار و از منظر برخي تحليل‌گران گونه‌اي واکنش انفعالي از سوي جبهه آمريکايي - عربي به روند تحولات منطقه‌اي و تاثيرگذاري بر مذاکرات محسوب مي‌شود.البته در يک نگاه کلان مي‌توان گفت کشمکش‌هايي که در سطح منطقه مهم غرب آسيا تا شمال آفريقا به منصه بروز و ظهور مي رسد، در راستاي پروسه بيداري اسلامي عليه استبداد، استعمار و نظام سلطه و با محوريت دو جبهه بزرگ؛ نظام سلطه و ايادي داخلي آن به رهبري آمريکا و گفتمان انقلاب اسلامي و مقاومت اسلامي ملل مسلمان منطقه مهم خاورميانه به رهبري جمهوري اسلامي ايران به وقوع مي‌پيوندد. تحولات امروز يمن را هم که جنگ تحميلي ظالمانه‌اي را شاهد است، نمي‌توان جداي از تحولات کلان منطقه راهبردي خاورميانه و خارج از روند بيداري اسلامي که با مخالفت نظام سلطه مواجه شده است، تحليل کرد. آمريکا در حالي شعار دموکراسي‌خواهي براي ملل منطقه را سر مي‌دهد که پس از ساقط شدن حکومت سي و سه ساله علي عبدالله صالح به دست مردم، همچنان تلاش مي‌کند قدرت و حکومت را در دست شخص وابسته‌اي چون منصور هادي عبدربه حفظ نمايد.

در همين راستا پس از فرار "منصور هادي" رئيس‌جمهور مستعفي و پيشروي ارتش و نيروهاي مردمي يمن در مناطق جنوبي اين کشور، عربستان سعودي به اتفاق چهار کشور عضو شوراي همکاري خليج فارس به جز عمان و پنج کشور ديگر، عمليات نظامي خود را در اين کشور آغاز کردند. کاخ سفيد نيز با صدور بيانيه‌اي حمايت "اوباما" از عمليات مداخله‌جويانه نظامي ائتلاف عربستان در يمن را اعلام کرد.اين حمله با تحليل‌ها و بازتاب هاي مختلفي در رسانه هاي دنيا مواجه شده است. اما  آنچه به نظر حايز اهميت بوده و با قرائن و شواهدي زيادي نيز تاييد مي شود ، اين است که طرح تهاجم ظالمانه به يمن يک طراحي کاملاً آمريکايي ـ عربستاني است که مقدمات آن از مدت ها پيش و در راستاي مديريت تحولات منطقه‌اي از سوي آمريکا به وقوع پيوسته است که جبهه غربي- عربي آن را نه تنها به نفع خود نمي‌بيند بلکه کاملاً آن را در راستاي تقويت گفتمان مقاومت اسلامي در منطقه تحليل مي‌کند.

 

وقايع نگاري اجمالي حمله اخير

تحولات اخير يمن در راستاي الگوي جديدي از بيداري اسلامي در منطقه قابل ارزيابي است. انقلاب مردم يمن که در يک شرايط مردمي – قانوني عليه استبداد و وابستگي به قدرت‌هاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي به وقوع پيوست، به رغم اين که انقلابيون يمن فرصت هاي زيادي براي به دست گرفتن قدرت داشتند به شيوه هاي نهضتي و سريع اما در فرايندي قانوني و دموکراتيک منصور هادي را براي يک دوره انتقالي دو ساله به رياست جمهوري يمن انتخاب کردند و خود به حمايت از آن و خدمت رساني در بخش هاي مختلف کشور مشغول شدند.

 اما سير تحولات اين کشور از شهريورماه سال گذشته، سرعت بيشتري پيدا کرد و به دليل اختلافاتي که بين عبدربه و انقلابيون انصارالله به وجود آمد، الحوثي‌ها که قبلاً از متحدان منصور هادي بودند، کنترل شهر صنعاء پايتخت يمن را در دست گرفتند و در دي ماه، منصور هادي را که از مقام خود استعفا داده بود، در حصر خانگي قرار دادند. منصور هادي در بهمن ماه از حصر خانگي فرار کرد و علي‌رغم استعفاء از مسئوليت، در شهر عدن در جنوب يمن خود را رئيس جمهور مشروع و قانوني يمن ناميد و کابينه جديدي را از مخالفان انقلاب يمن و فراري‌هاي پايتخت تشکيل داد و از گروه‌هاي تروريستي مثل القاعده و داعش در راستاي باز پس‌گيري قدرت خود استفاده کرد.

پس از آن که عمليات انتحاري بزرگي در صنعاء رخ داد که هدف آن مساجد متعلق به حوثي‌ها بود، گروه‌ تکفيري داعش مسئوليت اين ناآرامي ها را به عهده گرفت. جنبش مردمي انصارالله پس از اين رويداد، مبارزه با افراطيون داعش و القاعده در عدن و دستگيري عبدربه را در دستور کار خود قرار داد و توانست به سرعت با کمک نيروهاي مردمي و ارتش يمن که به صورت متحد در صف حمايت از انقلاب مردمي يمن و جنبش انصارالله قرار گرفته‌اند، بخش‌هاي زيادي از يمن جنوبي را از لوث وجود گروه هاي تروريستي پاکسازي نمايد. روند پيروزي‌هاي انصارالله با حمايت مردم و ارتش ادامه داشت تا اين که در آستانه پيروزي نهايي با طرح آمريکايي –  عربستاني براي حمله به صنعا و مواضع انصارالله و بمباران مراکز نظامي و فرودگاه‌هاي پايتخت يمن به بهانه پاسخ به درخواست کمک رئيس جمهور مشروع يمن، يعني منصور هادي گريخته به رياض مواجه شدند. قبل از اين هم برخي از کشورهاي عربي مثل عربستان، کويت و امارات در همراهي با ادعاي منصور عبدربه سفارتخانه هاي خود را از صنعا به عدن منتقل کرده بودند.

 

اهداف و انگيزه‌هاي حمله به يمن

با توجه به تمهيدات و زمينه‌چيني‌هاي  آمريکايي- عربي در خصوص تحولات يمن به نظر مي رسد بازيگران و طراحان نقشه حمله به يمن اهداف و انگيزه‌هاي زيادي را به طور هم‌زمان دنبال مي‌کنند که مي‌توان به برخي از آنها اشاره‌کرد:

 

1- نگراني از تغييرات ژئو پليتيکي منطقه؛ امريکايي‌ها و عرب‌ها به ويژه سعودي‌ها به شدت نگران تغييرات ژئوپليتيکي در منطقه مهم غرب آسيا در اثر انقلاب‌هاي اسلامي بويژه پس از قضاياي سوريه و عراق هستند. اساساً عربستان و ساير کشورهاي حوزه خليج فارس که عضو ائتلاف حمله به يمن هستند، از هر گونه تحول در منطقه بويژه آن دسته از تحولاتي که جان مايه‌ي اصلي آنها بر دوش مردم استوار است،  به شدت به دليل جايگاه لرزان مردمي خود نگرانند. آنها با انقلاب هاي مردمي ساختار حاکميتي قبيله‌اي و وابسته به غرب خود را در خطر مي بينند و به شدت مقابل چنين تحولاتي هم در داخل مرزهاي خود و هم در کشورهاي همجوار خود مي ايستند. از سوي ديگر آمريکا نيز نگران از دست دادن همپيمانان وابسته به خود در منطقه است و دقيقاً شبيه به حمايت از صدام در اوايل پيروزي انقلاب اسلامي مقابل اين تحولات مي ايستد. به زعم آنها پيروزي انصارالله در موقعيت جغرافيايي راهبردي يمن مي‌تواند به زنجيره پيروزي هاي گفتمان انقلاب اسلامي و مقاومت در منطقه، حلقه‌اي ديگر را بيفزايد و سبب شود دولت مستقل ديگري با گفتمان استقلال و مقاومت در اين منطقه پر اهميت شکل بگيرد. غرب اين تهديد را براي خود بسيار جدي مي‌داند.

 

2- منزوي کردن نفوذ منطقه‌اي جمهوري اسلامي ايران؛ مطابق طرح مهندسي غربي- عربي حمله به يمن در شرايط فعلي تنها راه منزوي کردن نفوذ منطقه‌اي رو به گسترش ايران اسلامي در منطقه غرب آسيا و شمال آفريقاست. اين موضوع در ذيل رقابت‌هاي منطقه‌اي پنهان و آشکاري که قدرت‌هاي مدعي منطقه‌اي در خاورميانه، يعني ترکيه، عربستان و مصر با جمهوري اسلامي ايران در سر مي‌پرورانند، خودش را در اتحاد ناميمون آنها عليه يمن نشان مي دهد. اين موضوع را رسانه سلطنتي انگلستان( بي بي سي) با هدف دميدن در آتش جنگ بيشتر در منطقه، جنگ نيابتي کشورهاي عربي با جمهوري اسلامي ايران تحليل مي‌کند. آنها فتح کل يمن توسط نيروهاي مردمي انصارالله را به مثابه افتادن کشور عربي ديگر در دامن ايران مي دانند.

 

3- گسترش دامنه جنگ در سطح منطقه براي نجات داعش؛ داعش به عنوان مولود منطقه‌اي غرب براي حفظ منافع غربي- عربي در خاورميانه، اين روز‌ها به شدت در عراق و سوريه در مصاف با مقاومت اسلامي منطقه تضعيف شده و در سراشيبي اضمحلال و نابودي قرار گرفته است. به زعم بسياري از تحليل‌گران منطقه‌اي، جنگ يمن فرصت مغتنمي است هم براي تقويت آنها و هم براي انحراف تو‌جه افکار عمومي از شکست داعش به سوي رخداد جديد در منطقه خاورميانه از يک سو و گشودن جبهه جديدي مقابل مقاومت و توزيع توان و نيروي جبهه مقاومت و بهم ريختن تمرکز آن از سوي ديگر است که موجب پيروزي در برابر داعش شده بود.

 

4- وحشت از رشد و فراگيري الگوي جديد بيداري اسلامي؛ تحولات يمن در جورچين تحولات مربوط به بيداري اسلامي الگوي بومي جديدي است که هم مؤلفه‌هاي انقلاب هاي اسلامي منطقه را دارد و هم مطالبات بومي مردم يمن را، به همين دليل غربي ها و عربستاني‌ها به شدت نگران تحريک پذيري ساير کشورها و ملل عرب منطقه هستند. در واقع حمله به يمن حمله به موج جديدي از  بيداري اسلامي در منطقه و تلاش براي مهار و مديريت غربي ـ عربي آن است.

 

5- نگراني از قدرت‌يابي شيعه؛ در اين بين عربستان و بحرين به دليل برخورداري از جمعيت شيعي قابل توجه و تاثيرگذار، بيشتر از حاکميت جنبش انصارالله احساس وحشت مي‌کنند و به نوعي آن را موجب الهام‌بخشي به شيعيان و سبب تحريک آنها در داخل سرزمين‌هاي خود مي‌دانند. احساس ناامني و وضعيت مخاطره‌آميز داخلي اين دو کشور از شيعيان، رياض و منامه را به محور طراحي‌ها و تقبل غالب هزينه‌هاي جنگ يمن تبديل کرده است.

 

6- هراس از دست دادن بحرين؛ عربستان به دليل نفوذ سنتي که در يمن و بحرين دارد، با وضعيت يمن به شدت نگران حوزه خليج فارس و بحرين است. به زعم طراحان جنگ يمن، از طريق حمله به يمن سعودي‌ها مي‌خواهند وضعيت آتي حوزه خليج فارس با محوريت بحرين را کنترل و در دايره نفوذ خود حفظ نمايند.

 

7- احساس خطر ديکتاتورها؛ حاکمان برخي از کشورها مثل مصر نيز از وضعيت يمن احساس خطر مي‌کنند؛ زيرا ژنرال السيسي نگران وضعيت آينده خود و اين هماني‌سازي با عبدربه است که با مکانيزم بيروني حاکم و با حرکت مردمي فراري داده شد. در ترکيه نيز شکاف‌هاي قومي، امنيتي و نزديکي بيش از حد حاکمان ترک به غرب و رژيم صهيونيستي، ‌اسباب نگراني آنها را فراهم کرده است که الگوي جديدي از تحولات بيداري اسلامي در کشورشان شکل گيرد و لذا به حمايت از جنگ يمن مي پردازند. ضمن آن که شکست داعش و بازگشت آرامش به عراق و سوريه با کمک جمهوري اسلامي ايران مغاير با راهبردهاي منطقه‌اي ترکيه به حساب مي‌آيد.

 

8- فرسايش قدرت جهان اسلام؛ انگيزه بسيار مهم ديگري که مي‌تواند سهم صهيونيست‌ها و آمريکايي‌ها را در طراحي حمله به يمن نشان دهد، درگير کردن کشور‌هاي اسلامي منطقه خاورميانه در آتش جنگ و بردارکشي است. از اين منظر، ديدگاه کارشناس شبکه بلومبرگ پر بيراه نيست که اعتقاد دارد برنده واقعي جنگ يمن فقط اسرائيل است. صهيونيست‌ها با مديريت‌هاي آشکار و نهان خود در جنگ يمن، ضمن برگرفتن توجهات جهاني از جنايات رژيم کودک‌کش صهيونيستي در سرزمين‌هاي اشغالي، انهدام ارتش‌هاي قوي و دست نخورده اسلامي مثل يمن و سوريه و فرسايش پتانسيل جهان اسلام با تداوم درگيري‌ها در جهان اسلام را براي آنها تامين مي‌کنند؛ زيرا اروپائي‌ها و آمريکايي‌ها در قضاياي سوريه و عراق از جهان اسلام و قدرت اسلام سياسي به شدت احساس شکست مي‌کنند و در واقع حمله به يمن انتقام آنها از جهان اسلام است.

 

پيامد‌هاي منطقه‌اي و جهاني حمله به يمن

اساساً هر تحولي در عرصه سياسي يک کشور و واحد سياسي آثار و پيامد‌هاي داخلي، منطقه‌اي و بين المللي دارد. واقع شدن يمن در منطقه مهم خاورميانه آثار و پيامدهاي مربوط به حمله ائتلاف عربي به اين کشور را بيشتر در منظر دولت‌ها و ملت‌ها قرار داده است. البته تمام آنها منفي نيستند. تحولات يمن مي‌تواند از منظري براي جنبش و انقلاب مردمي اين کشور و همچنين گفتمان مقاومت پيامد‌هاي مثبتي هم داشته باشد که در ادامه به بررسي برخي از آنها مي‌پردازيم:

 

1- تغيير جبهه‌بندي‌هاي منطقه‌اي؛ تحولات يمن باعث مي‌شود جبهه‌ها و قطب‌بندي‌هاي جديدي در منطقه‌ شکل بگيرد که محکوميت مداخلات غير قانوني آمريکا و عربستان در امور داخلي يمن از سوي روس‌ها و کمک احتمالي آنها به يمني‌ها يکي از آثار اين تغييرات است.

 

2-  پيام به معترضان بحريني و سعودي که با ديدن مردم يمن در برابر تهاجم ظالمانه عربستان و ائتلاف همراه سرانجام استقلال و مقاومت را پرهزينه ببينند.

 

3-  جبران شکست داعش که به نيابت از عربستان، قطر، امارات و امريکا و رژيم صهيونيستي عمل کرده و علائمي از شکست داعش و کوچ دادن آنها به سمت شمال افريقا و پاکستان ملاحظه مي‌شد که در واقع جنگ يمن به نوعي متقاعد کردن القاعده براي اين بود که به سمت بانيان خود برنگردد.

 

 البته پيامد‌هاي مثبتي هم براي حمله به يمن به رغم وحشي‌گري‌ها و تراژدي انساني که در يمن در حال وقوع است و هزاران انسان بي‌گناه در زير بمباران‌هاي سبعانه ائتلاف غربي- عربي جان خودشان را از دست مي دهند، مي‌توان قائل شد که برخي از آنها عبارتند از:

 

4- انسجام بخشي در داخل يمن؛ حمله به يمن سبب شده است که در بين طرفداران استقلال و عزت کشور، وحدت و انسجام ملي محکمي به وجود بيايد که قبلاً وجود نداشت. مردم يمن در مقابل دشمن بيروني که به خاکشان حمله کرده است صفوف به هم پيوسته اي را تشکيل خواهند داد و از عزت و استقلال ملي خود در پرتو آموزه هاي اسلامي دفاع خواهند کرد. وحدت ارتش با کميته‌هاي مردمي آشکارترين لايه‌ي اين انسجام به حساب مي‌آيد.

 

5- افزايش نفرت و تنفر از استبداد و استعمار خارجي؛‌ مطابق با نظرسنجي‌هايي که اين روزها برخي از موسسات تخصصي نظرسنجي عمدتاً غربي و مرکز افکار سنجي شبکه هاي عربي از مردم يمن انجام داده اند، ‌حکومت عربستان سعودي به دليل فتنه‌گري در روند استقلال واقعي يمن و مداخله‌جويي در امور داخلي اين کشور در نزد افکار عمومي يمن به همراه آمريکا و رژيم صهيونيستي جزء منفورترين کشورها محسوب مي شود. اين واگرايي مردمي در يمن به عنوان کشوري که سالها در اثر تبليغات حاکمانش نسبت به سعودي ها نگاه احترام آميزي داشتند، داراي پيام هاي زيادي است. 

 

6- عمق‌بخشي به تنفر از آمريکا، صهيونيسم و کشورهاي مرتجع عربي؛ مردم يمن و افکارعمومي ساير ملل آزاده دنيا طراحان و عاملان ميداني حمله به مردم، غيرنظاميان و زيرساخت‌هاي حياتي يمن را مي‌شناسند و عميقاً از آتش‌افروزي آمريکا و رژيم صهيونيستي و بي‌کفايتي کشورهاي مرتجع عربي متنفر و خشمگين هستند. امروز مردم مسلمان دنيا از حاکمان عربستان و ائتلاف عربي همراه با آن،‌ اين پرسش بزرگ را دارند که چرا چنين ائتلافي را براي مقابله و مبارزه با رژيم صهيونيستي که بيش از 60 سال است که از هيچ جنايتي عليه فلسطينيان مظلوم فروگذار نکرده، تشکيل نداده‌اند؟

 

چشم‌انداز پيش‌روي يمن

مطالعه اوضاع و احوال جريان ها و شخصيت هاي تاريخ ساز يمن در اين روزهاي سرنوشت‌ساز نشان داد که در يمن دو جريان اصلي وجود دارد؛ يکي طرفدار استقلال يمن از نيروهاي بيگانه و ديگري هواخواه و طرفدار وابستگي به قدرت‌هاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي است. عربستان از اين حمله دنبال چند هدف راهبردي است که علاوه بر کاهش و مانع سازي بر سر قدرت نفوذ منطقه اي ايران، حفظ موقعيت بحرين و دور ساختن آن از تکرار کابوس بيداري اسلامي است. سعودي ها با فرايند مداخله‌گرايانه‌اي که در تحولات منطقه در پيش گرفته‌اند، هم‌زمان به اهداف زودبازده نيز مي انديشند که يکي از اين موارد، تلاش در جهت عدم توافق هسته اي بين ايران و گروه 1+5 است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

http://www.upsara.com/images/77nn_232.jpg

امام جمعه محترم نصیرشهر

 

شماره دفتر امام جمعه :22_56655511

داخلی مورد نظر :


مسئول دفتر : عدد 1

امام جمعه محترم : عدد 2

پاسخگویی شرعی : عدد 3

فکس  :عدد 4

http://www.uplooder.net/img/image/95/57c29a7b7b7dfd4eaba8653a619ca278/photo-2016-06-06-09-15-41.jpg  https://telegram.me/nasirjome_ir

سامانه پیامکی : 10002156655511

ماهنامه آدینه بصیرت

حدیث روز

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703

اوقات شرعی و ذکر روز

آمار بازدید کنندگان سایت